4. A
  Třídní učitel/ka:   Mgr. Pavla Rudošová

Informace pro rodiče:

Prosím pečlivě připravovat učebnice, sešity a pomůcky podle rozvrhu, koupit dětem úkolníčky a obalit všechny učebnice a sešity.

Každý víkend je domácím úkolem napsat opravy ve všech sešitech (i v pracovních) a podepsat od rodičů (případně dodělat resty).

Přes týden zůstávají školní sešity ve škole, děti nosí v aktovce pouze sešit na vlastivědu nebo přírodovědu a angličtinu. Sešit domácí je v aktovce jen v případě, že je ten den do něho domácí úkol.

Prosím všechny rodiče, aby podepisovali VŠECHNY vzkazy v deníčku. Bez Vašeho podpisu nemohu např. pustit Vaše dítě domů po zkráceném vyučování. Děkuji za pochopení.

Pomůcky do 5. třídy

Vše podepsané:

- vhodné přezůvky

- sportovní oblečení a obuv s bílou podrážkou do tělocvičny (sportovní oblečení a obuv i na hřiště)

- tašku na TV (nejlépe látkovou, aby větrala)

- ručník

AKTOVKA

- obaly na sešity a učebnice, průhledný obal na ŽK, papírová linkovaná podložka A4 (lenoch), noví žáci plastový pořadač na eurofolie

PENÁL

- pero (raději 2 kusy), pastelky, tužky č. 1,2,3 (raději 2 kusy), funkční kružítko, ostré nůžky, krátké pravítko, guma, CD popisovač (fixy)

KOŠÍK V LAVICI

- tuhé lepidlo, ořezávátko, 2x podepsané pravítko (z nichž jedno musí být trojúhelník s ryskou), blok, fólie na psaní tužkou 2ks, tabulka a fix, papírové kapesníky

KUFŘÍK

- kvalitní české vodové barvy, temperové barvy (alespoň 6 základních barev), kelímek na vodu, igelitová podložka, paletka na míchání barev, kvalitní voskovky, štětce (kulatý 8 a 10, plochý 10, 12 a 3), hadřík a houbička, černá tuš (nejlépe s podstavcem - lze vyrobit z kulaté krabičky od taveného sýra), násadka a redispero hrot 1,5 mm, černý fix (centropen), suché pastely, složka barevných papírů, zástěra nebo staré triko nebo košile, starou modelínu v kufříku ponechte (novou nekupujte)

ŠATNA

- visací zámek a dva ks klíčů (z nichž jeden se jmenovkou)

Procvičujeme:

- pamětné i písemné +/- do 1 000 000

- zaokrouhlování na desítky, na stovky, na tisíce, desetitisíce, statisíce, milióny

- násobení a dělení (malá i velká násobilka)

- slovní úlohy

- dělení se zbytkem

- písemné násobení jednociferným i dvojciferným činitelem

- písemné dělení

- převody jednotek délky, hmotnosti, objemu, času

- zlomky (zápis, čtení, sčítání zlomků se stejným jmenovatelem, výpočet zlomku z daného celku)

G

- bod, přímka, úsečka, průsečík přímek, rovnoběžky, různoběžky, kolmice, střed a osa úsečky, kružnice, kruh, poloměr, průměr, rýsování trojúhelníku, obdélníku, čtverce a vypočítání jejich obvodu a obsahu ze čtvercové sítě

ČJ - diktáty čtvrtek

- věta jednoduchá, souvětí, spojovací výrazy

- měkké a tvrdé souhlásky

- spodoba hlásek (hřib, nehty...)

- slovní druhy

- probrané mluvnické kategorie podstatných jmen a sloves (pád, číslo, rod), vzory podst. jmen

- význam slov (slova jednoznačná, mnohoznačná, souznačná, opačného významu, spisovná, hovorová, nespisovná, citově zabarvená)

- stavba slova, slova příbuzná, předpony a předložky a jejich psaní

- řady vyjmenovaných slov a psaní y/ý v nich a slovech jim příbuzných

- slovesa a jejich mluvnické kategorie (osoba, číslo, čas..)

Děti čtou knihy podle vlastního výběru. Poradit o titulech se mohou s Čítankou, se mnou nebo v knihovně. Měly by číst každý den!!! Část nahlas a část očima a převyprávět děj. Zápis ve čtenářském deníku budou odevzdávat vždy do konce měsíce. Pomalejší čtenáři, nebo je-li kniha obsáhlejší, mohou zapsat jen děj části knihy a dokončení pak zapíší v dalším měsíci. (Minimálně 30 stran za měsíc).

PŘ

- Živá a neživá příroda. Voda, vzduch, půda, Slunce, minerály a horniny. Vlastnosti látek (délka, hmotnost, teplota, čas, objem).

- Ekosystém pole, louka, park, okolí lidských obydlí

VL

- Kapitola o čase

- Pravěk, Sámův kmenový svaz, staré pověsti české.

- Středověk (Velkomoravská říše + v Čechách vláda přemyslovských knížat a první český král)

- Vznik českého království a vláda přemyslovských králů

- Český stát za vlády Lucemburků

- Život ve středověku, gotický sloh

- Jan Hus, husitské války, české země po husitských válkách

HV - test 8. 6.

Možnost doučování každou středu po domluvě.

Ze života třídy