3. B školní výlet do Litomyšle

23. 5. 2014

Cílem našeho výletu se stalo město se skvostným renesančním zámkem zapsaným do světového dědictví UNESCO, rodiště významného českého hudebního skladatele B. Smetany, Litomyšl.
Proti proudu času jsme se v zámeckých komnatách vydali společně s paní Kajetánou z Funfkirdhenu, která nám prozradila, jak se dříve na zámku žilo, a naučila nás správnou zdvořilou úklonu.
Po prohlídce zámku následovala další, a to bývalého zámeckého pivovaru, kde jsme na chvíli pocítili atmosféru dětství B. Smetany. Bylo nám ctí zahrát zde i na staré piano.
Rozptýlení na nás čekalo v nedalekých Klášterních zahradách. Protáhli jsme se a posvačili, někteří z nás využili místní zpívající fontánu pro osvěžení svých nožiček. A pokračovali dále po stopách slavných osobností , jako např. A. Jirásek nebo B. Němcová. Stáli na místech, kde žili a tvořili. Naše kroky vedly dál v podloubí barokního náměstí  až ke staré radniční věži. Zde si děti porovnaly loket svůj s kdysi litomyšlskou jednotkou délky.
Příjemnou tečkou pro mnohé byla návštěva bazénu s tobogánem, saunou a vířivkami.
Moc děkujeme i sluníčku, které nás po celý den neopustilo a příjemně nás hřálo.

L. Chudobová