5. B Exkurze Praha

Ve čtvrtek na první jarní den 21. 3. 2013 jsme se vydali na školní vzdělávací zájezd do Prahy.

Anetka Trentinová napsala o Praze krásnou báeň, posuďte sami:

Už nechci být doma sama,

čekám na tebe, Praho má.

Mám v kapse čtyři kila,

už abych tam byla.

Jak půjdu Prahou,

zazpívám si píseň pražskou.

A po denní námaze

chci už vanout po Praze.

Na vlastivědnou exkurzi jsme se opravdu moc těšili. Sešli jsme se celá třída 5. B ve čtvrtek 21. března brzy ráno na vlakovém nádraží v Bystřici nad Pernštejnem. Naše cesta za poznáním pražských historických památek mohla začít. Cestovali jsme za zvláštní zlevněné jízdné nabízené ČD pro školní výlety. Z Hlavního nádraží v Praze jsme pokračovali metrem a tramvají až na Pražský hrad, kde se právě střídala stráž. Navštívili jsme gotický chrám sv. Víta, prošli starý královský palác s Vladislavským sálem, stáli na místě 2. pražské defenestrace, viděli místnost, kde vynesli ortel nad 27 českými pány, a mohli si prohlédnout věrné kopie královských klenotů. Jako na dlani se nám ukázala Praha z balkonu paláce Lobkowiczů a chvíli jsme strávili i v uličce zvané Zlatá. Naše kroky pokračovaly přes Malou Stranu kolem domu U Dvou slunců až ke Karlovu mostu. Prošli jsme kolem budovy Klementina, vstoupili také do Národní knihovny ČR a prohlédli si vysoké sousoší sestavné z opravdových knih. Během krátké chvilky jsme se posléze ocitli na Staroměstském náměstí, ozdobeném velikonočními trhy a jarní břízou. Na pár minut si odpočinuli v Muzeu čokolády. Zde jsme se dozvěděli, jak a z čeho se získává čokoláda, a na vlastní oči viděli výrobu pralinek. Ochutnávka nechyběla! Posilněni čokoládovými výrobky jsme došli na místo popravy českých pánů u Staroměstské radnice, prohlédli si věže Týnského chrámu a společně s dalšími, většinou italskými turisty, čekali, až odbije celá hodina, a my si prohlédli 12 apoštolů na Orloji. Na dolní části Václavského náměstí následoval rozchod, chvíle, kterou děti využily pro nákup suvenýrů. Nezapomněli jsme se ani poklonit sv. Václavu na koni na horním konci náměstí. Během jednoho dne děti ušly několik kilometrů a vstřebaly nesčetně zážitků. Kdo si ale myslí, že cestu zpátky využily k odpočinku, je na omylu. Hrály hry, povídaly si a smály se, což je moc dobře. Ráda bych touto cestou poděkovala paní Marii Příhodové, která nás matičkou Prahou provedla, a maminkám, které mi pomáhaly děti hlídat.

Mgr. Ludmila Chudobová

Další fotografie najdete v naší fotogalerii www.zsbystrice.cz/view_ftpgallery.aspx