Dějepisná exkurze - Kutná Hora

Dne 30. 4. 2010 je pro žáky sedmých tříd připravena dějepisná exkurze do Kutné Hory.

V pátek 30. 4. 2010 je pro žáky sedmých ročníků připravena dějepisná exkurze do Kutné Hory. V Kutné Hoře čeká na žáky prohlídka "Cesta stříbra + důl". Prohlídkový okruh přibližuje celý proces, kterým musela projít stříbrná ruda, nežli se z ní vyrazila mince. Žáci se seznámí se středověkým způsobem těžby, zpracováním surového stříbra a s technologií ražby mince. Součástí tohoto prohlídkové okruhu je replika důlního díla s technickým vybavením, scénická expozice přibližující zpracování stříbrné rudy a ražbu mince, původní velký těžní stroj na koňský pohon, takzvaný trejv, i autentické středověké důlní dílo. Žáci vybaveni svítilnou, helmou a hornickou halenou s kápí, takzvanou perkytlí, procházejí asi 250 m dlouhou částí původního středověkého dolu. V okruhu uvidí i část zvanou „Havířská osada“, která byla instalována na zahradě Hrádku. Její součástí jsou hrázděné a srubové stavby, přístřešky, promývací koryta na rudu, stoupa na drcení rudy s kolem a především replika nístějové pece s měchy pod zastřešením, jakási dobová huť se svým zařízením a nástroji. Samozřejmostí jsou i figuríny pracovníků, kteří se zabývali úpravou a tavbou rudy.
Prohlídka trvá zhruba 1,5 hodiny.

Odjezd je naplánován na 7:00 hod. ráno a návrat okolo 18:00 hod. večer.