Školní rok 2013-2014
Ekotým ZŠ Bystřice n. P., Nádražní 615
Ekotým 2013-2014
Plány
Měsíční plány 2013-2014
Monitorování a výuka
Téma: Energie 2013-2014
Téma: Voda 2013-2014
Téma: Odpady 2013-2014
Téma: Prostředí školy 2013-2014
Téma: Doprava 2013-2014
Téma: Šetrný spotřebitel 2013-2014
Aktuality
Soutěž o nejlepšího tříditele odpadů
V letošním roce jsme pro jednotlivé třídy naší školy vyhlásili sedmý ročník celoroční soutěže o nejlepšího tříditele odpadu. Soutěž byla vyhodnocena dne 20. 6. 2014 a vítězem se stala třída 2. B a za odměnu dostala sladký dort.
Blahopřejeme!
Ekotým
Za krásami CHKO Žďárské vrchy
V rámci předmětu ekologické výchovy uskutečňujeme pro žáky 6. tříd exkurzi do CHKO Žďárské vrchy. Naším každoročním průvodcem je pan Jaromír Čejka, zaměstnanec CHKO, se kterým dlouhodobě spolupracujeme. A co jsme navštívili? Prvním zastavením byla Pasecká skála, ze které jsme měli nádherné výhledy do krajiny Českomoravské vrchoviny, ale i na ostatní česká a moravská pohoří. Zajímavá byla soutěska, kterou se mohli žáci protáhnout na druhou stranu skály a zažili dobrodružství. Vnímali jsme zvuky lesa a pozorovali floru a faunu dané lokality. Náročný výstup do kopce nás zavedl na zříceninu hradu Štarkov, kde jsme se seznámili s historií hradu doplněnou zajímavou pověstí. Dále jsme pokračovali směrem na Koníkov a Odranec, kde jsme obdivovali na přírodních mokřadních loukách vzácné druhy rostlin např. orchidej - Prstnatec májový a Suchopýr. Odtud nás autobus zavezl sice unavené, ale přírodou obohacené zpět do školy. Exkurze se nám líbila a potleskem poděkovali žáci průvodci panu Jaromíru Čejkovi. I my děkujeme za poutavé vyprávění a navštívení krásných míst Vysočiny, která jsme mohli poznat.
Fotografie: CHKO Žďárské vrchy 6. 6. 2014
Koordinátoři Ekoškoly Mgr. Dagmar Pivková, Mgr. Hana Kopecká
Projektový den "Příroda a my"
Pod tímto heslem jsme na naší škole ZŠ Bystřice n. P., Nádražní 615 zorganizovali projektový den v rámci oslav Dne Země. Žáci 8. ročníků si připravili „Ekologickou olympiádu“ pro 1. – 5. třídu s 11 tématy:
- Chození po novinách
- Poznej živočichy!
- Jsem elektrospotřebič – najdeš mě?
- Druhy vody
- Poznej rostliny
- Doprava
- Co nepatří do přírody?
- Odpady
- Hod plastovou lahví na cíl
- Témata Ekoškoly
- Příroda jako skládačka – puzzle
Pro 9. ročníky byla připravena beseda s policií ČR, 7. a 6. ročníky uklízely okolí školy a řeky Bystřice, také tvořily z odpadních materiálů výrobky, které zkrášlily naši školu a v keramické dílně vyráběly svícny na 45. výročí školy. Žáci zapojeni do projektu „Znám křišťálovou studánku“ uklízeli a čistili studánky v okolí Bystřice.
Koordinátoři Ekoškoly Mgr. Hana Kopecká, Mgr.Dagmar Pivková
Technická podpora Mgr. Marie Slámová
Výrobek budoucnosti
Železárny Štěpánov pod záštitou paní Miroslavy Němcové, poslankyně parlamentu ČR, vyhlásily již 7. ročník soutěže manuální zručnosti na téma Výrobek budoucnosti. Matyáš Hégr, žák 6. A, ZŠ Bystřice n. P., Nádražní 615 vyrobil Solar Wallet zkráceně SW. Je to peněženka na solární pohon (obnovitelný zdroj), která slouží jako baterka a nabíječka mobilu. Panely vyrábí kolem 6 V a zdroj energie vložíte do kapsy a můžete ho využít v místech, kde není zdroj elektrické energie. Tento výrobek získal 1. místo v kategorii jednotlivců. Matyáši Hégrovi děkujeme a blahopřejeme.
Koordinátoři Ekoškoly Mgr. Dagmar Pivková, Mgr. Hana Kopecká
Bystřická soutěž - "Znám křišťálovou studánku"
Dne 14. 5. 2014 se konalo od 14 hodin v průchodu Pasáže Mazourek vyhodnocení dětské soutěže „Znám křišťálovou studánku“.
Ve výtvarné soutěži v kategorii A. 3 získal 2. místo David Nechanický a v literární části B. 3 jednotlivci 1. místo Soňa Hintenausová a 2. místo Dominika Blíhalová.
Děkujeme všem účastníkům soutěže ze ZŠ Bystřice n. P., Nádražní 615 a vítězům blahopřejeme.
Koordinátoři Ekoškoly Mgr. Dagmar Pivková, Mgr. Hana Kopecká
Lesní pedagogika
Dne 7. 5. 2014 se vypravily 4. třídy a 17. 6. 2014 2. třídy do lesa Ochoz v Bystřici n. P., kde pro ně měli pracovníci Lesů ČR připravenou zážitkovou besedu k tématu lesa. Žáci si pomocí her ověřili a vyzkoušeli na praktických ukázkách své vědomosti nabyté ze školy. Za přípravu celé dopolední výuky v lese moc děkujeme pracovníkům Lesy ČR a těšíme na další spolupráci.
4. třídy 2. třídy
Fotografie: Lesní pedagogika 4. tříd 7. 5. 2014
Mgr. Pavla Tomášková, Mgr. Svatava Solařová
Fotografie: Lesní pedagogika 2. tříd 17. 6. 2014
Mgr. Hana Hofmannová, Mgr. Renata Pavlačková
Návštěva čistírny odpadních vod v Bystřici n. P.
Světový den vody jsme oslavili dne 23. 4. 2014 návštěvou Čistírny odpadních vod Bystřice nad Pernštejnem. Na cestu nám svítilo slunce a my si povídali o stromech, bylinách, potkali pár šneků a dokonce i hadů, kteří potvrdili lidovou pranostiku sv. Jiří a opravdu vylezli.
A co zajímavého jsme se, my žáci z 3. B, v místní čistírně vod dozvěděli? Když kdekoliv v Bystřici spláchneme toaletu, vypustíme vodu po mytí nádobí či ranním sprchování, vydají se tyto odpadní tekutiny kanalizačním systémem právě sem. Úprava trvá více než 24 hod, poté vyčištěná voda odtéká do řeky Bystřice. Princip čistění odpadních vod je dokonalý. Dá se rozdělit do tří fází. Nejprve dochází k mechanickému čištění, následuje biologické a v závěru, těsně před vypuštěním vody, probíhá dočištění. Nosánky se nám během návštěvy krčily a ne všem nám znečištěná voda voněla. Mnozí z nás si tak uvědomili, že právě díky kanalizaci nám nepáchnou splašky pod okny a nehrozí nakažení nemocemi. Pokud chceme žít v čistém a zdravém prostředí a pít kvalitní vodu, neměli bychom ji zbytečně znečišťovat. Je prima, že lidé v našem městě o vodu pečují a zpět do přírody ji vrací čistou.
Mgr. Ludmila Chudobová
Exkurze do kotelny na biomasu
Nestačí jen ekologicky myslet, ale je nutné uplatňovat ekologii i v praxi. Dne 25. 2. 2014 jsme uskutečnili exkurzi pro žáky 7. třídy do kotelny na biomasu v Bystřici n. P. Žáci zjistili, co všechno se považuje za biomasu a jakým způsobem se získává pro místní kotelnu. Měli možnost sledovat její cestu od přepravy až po její spalování. Navštívili řídící středisko, odkud je vše možné sledovat a dozvěděli se, které objekty jsou v našem městě vytápěny. Výhodou biomasy je, že má vysoký energetický obsah a neobsahuje tolik škodlivých látek jako uhlí. Proto tento obnovitelný zdroj napomáhá čistějšímu ovzduší v našem městě a okolí a menší produkci odpadu. V těchto aktivitách bychom rádi pokračovali i v dalších letech, v rámci předmětu Ekologická výchova. Děkujeme zaměstnancům kotelny na biomasu za poutavý výklad.
Koordinátoři Ekoškoly Mgr. Hana Kopecká, Mgr. Dagmar Pivková
Beseda Tonda obal na cestách
Dne 14. 2. 2014 proběhl výukový program „Tonda – obal na cestách“ firmy EKO-KOM na téma odpady pro žáky 3. až 6. ročníků. Žáci získali informace o recyklaci papíru, ale i třídění dalších odpadů. Beseda byla zpestřena hrou, kde si děti mohly vyzkoušet, jak správně třídit odpad.
Koordinátoři Ekoškoly Mgr. Dagmar Pivková, Mgr. Hana Kopecká
Předaudit - spolupráce s Terezou Praha
Dne 15. 11. 2013 nás ve škole čekal „Předaudit“. Ekotým musel prokázat, že 3. mezinárodní titul EKOŠKOLY, který získal, si zasloužil, a že se mu podaří ho obhájit počtvrté v roce 2015. Kontrola školy, tříd a odborných učeben proběhla v příjemné atmosféře. Žáci i učitelé odpovídali na záludné otázky z témat EKOŠKOLY.
Některé naše aktivity koordinátorku TEREZY zaujaly natolik, že 2 z nich chtěla poslat do příkladů „Dobré praxe“.
A jaké bylo hodnocení? Zápis z kroniky: „Ekotýme, jste skvělí a akční. Vydržte tak dál. Držím vám palce… .“ Martina z Ekoškoly
Zpráva z průběžné návštěvy programu Ekoškola 15. 11. 2013
Koordinátoři Ekoškoly Mgr. Dagmar Pivková, Mgr. Hana Kopecká
Naše posvícení
V rámci mezinárodní kampaně Food Right Now – Postavme se hladu připravili žáci devátých tříd ve středu 16. 10. 2013 pod záštitou organizace Člověk v tísni akci s názvem Naše posvícení s cílem podpořit Světový den výživy. Hlavní podmínku aktivity bylo používat pro přípravu pokrmů místní suroviny, což žáci dodrželi. Vyrobili 450 kusů bramboráčků pro mladší spolužáky a dokázali tak, že lze vařit z místních surovin a ne jen o tom mluvit. Touto cestou chceme také poděkovat farmě EDEN, která darovala na akci vejce a brambory.
Mgr. Věra Slámová
Návštěva sběrného dvora
Každoročně v rámci předmětu ekologická výchova uskutečňujeme s žáky 6. tříd exkurzi do sběrného dvoru TS města Bystřice n. P. Letos exkurze proběhla dne 10. 10. 2013. Žáci se dozvěděli, jaké odpady nepatří do nádob na směsný komunální odpad, a proto se odkládají na sběrném dvoře, např. objemný odpad, elektroodpad, monočlánky a baterie, stavební suť, pneumatiky, bioodpad, dřevotříska, eternit, kartony, a co se s nimi dále děje.
Navštívili jsme také chráněnou dílnu na třídění plastu a kompostárnu. Je důležité si uvědomit, co lidé v současné době vyprodukují, a že odpad se dá dále zpracovávat. Další aktivity – hry, soutěže s ekologickou tématikou připravila pro žáky firma ASEKOL. Děti si při soutěžích ověřily svoje znalosti o třídění a recyklaci odpadu. Žákům se exkurze líbila. TS města Bystřice n. P. bychom chtěli poděkovat a doufáme, že budeme i nadále s nimi spolupracovat.
Fotografie: Návštěva sběrného dvora 10. 10. 2013
Koordinátoři Ekoškoly Mgr. Dagmar Pivková, Mgr. Hana Kopecká
Vrchová Karasín
Víte, že i v říjnu lze uprostřed krásné podzimní přírody zažít něco neobyčejného? A co? Žáci 8. B mohli tento den 8. 10. 2013 označit za takovou školu v přírodě. Spojili se se studenty SOŠ a VOŠ Bystřice n. P. a vyrazili do lesoparku Vrchová, kde měřili, sázeli stromky, ale i soutěžili. Při této akci si zopakovali skoro všechny předměty a doufáme, že podobných akcí bude více. Děkujeme Městu Bystřice n. P. a Lesnímu společenství obcí za organizaci akce.
Koordinátoři Ekoškoly Mgr. Dagmar Pivková, Mgr. Hana Kopecká